تبلیغات
علوم آزمایشگاهی دانشگاه آزاد بروجرد - اعتراض ناحق پاتولوژیستها
علوم آزمایشگاهی دانشگاه آزاد بروجرد
کارگروه علمی- پژوهشی علوم آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 5 آذر 1393

اعتراض ناحق پاتولوژیستها بخاطر گرفتن انحصار از آنهاست.  

این جمله را چند تن از دانشجویان و فارغ التحصیلان دكتری تخصصی رشته های علوم آزمایشگاهی به خبرنگار سایت علوم پزشكی اعلام كردند. آنها با درخواست از تصمیم گیرندگان از وزارت بهداشت گفتند تا با دید واقع بینانه و غیراحساسی در حل این مسئله توجه كنند. ایشان اظهار کردند: تاكنون انحصار تاسیس و حق فنی هر آزمایشگاه بدون هیچ دلیل منطقی در انحصار فارغ التحصیلان رشته پاتولوژی بوده است در حالیکه به فارغ التحصیلان دکتری تخصصی مانند بیوشیمی بالینی، انگل شناسی، قارچ شناسی، میكروب شناسی، ایمونولوژی، هماتولوژی، ویروس شناسی و... به دلیل لابی گری و ارتباطات داخلی در وزارت بهداشت دولتهای سابق، حق كار در بستر كاری خودشان داده نمی شد!

حال كه در دولت تدبیر و امید وزیر بهداشت و همكاران ایشان كه با نگاه عادلانه و به دور از تعصب، تصمیم به برگرداندن حق فارغ التحصیلان رشته های علوم آزمایشگاهی گرفته اند برخی از دانشجویان رشته پاتولوژی در اقدامی اعتراضی خواستار تغییر عنوان رشته شان شده اند. این در حالیست كه هدف اصلی این رشته تشخیص آسیبها در بافت بیماران است. انجام یك تست ایمونولوژی كه مربوط به یك ایمونولوژیست است و یا سنجش میزان قند و چربی كه مربوط به یك متخصص رشته بیوشیمی بالینی است و یا تشخیص یك میكروب در خون، ادرار و یا بافت بیمار كه مربوط به یك متخصص میكروب شناسی است قرار نیست همگی مربوط به رشته ای با عنوان پاتولوژی باشد و اگر تابحال هم بوده است نشان از بی عدالتی و به خطر انداختن سلامت مردم فقط بخاطر اصرار بر داشتن حق فنی تاسیس یك آزمایشگاه در انحصار عده ای خاص است.

در نامه ای كه مدیر كل آزمایشگاه مرجع سلامت آن را امضا كرده است به صراحت به مرتبط بودن تخصص فارغ التحصیلان پاتولوژی در تاسیس "آزمایشگاه آسیب شناسی بالینی یا تشریحی" اشاره شده است. این در حالیست كه تا قبل از این انجام هر گونه تست آزمایشگاهی مربوط به بیوشیمی، ایمنی شناسی،‌میكروب شناسی و ... به رشته پاتولوژی مربوط می شد! و فارغ التحصیلان دكتری تخصصی بیوشیمی، ایمنی شناسی، ‌میكروب شناسی و ... هیچ نقشی نداشتند!!


طبقه بندی: درباره آزمایشگاه،  lab نیوز، 
ارسال توسط کارگروه علوم آزمایشگاهی دانشگاه آزادبروجرد
آرشیو مطالب
نظر سنجی
میزان رضایت مندی شما از گزارش کار ارسال شده چقدر می باشد؟

صفحات جانبی

قالب وبلاگ